Ekilmis Tarla ve Toprak Bakara 223
Kur'an,  Peygamber,  Yaşam

Bakara 223 ayeti ne demek istiyor? Kadınlarınız sizin için bir tarladır ne demek?

Kuran yolculuğuna çıktığımı ilk açıkladığım dostlarımdan biri beni sessizce ve anlayışla dinledikten sonra ve hayırlı olsun dedikten , bana Bakara 223’ü sordu.

Doğrusu biraz şaşırdım.

Zira, Kuran – Kerim de o kadar bam teline dokunan ayet var iken, ve İslami kavramlara dair o kadar kafa karışıklığı var iken “Kadınlarınız sizin için bir tarladır” ayetinin bu kadar merak ediliyor oluşu bende merak uyandırdı.

Ve ben de yaşamı kuran Kuran’ı Kerim’e dair ikinci yazımı bu ayetin daha iyi anlaşılabilmesine ayırdım.

Gelin “Kadınlarınız sizin için bir tarladır.” ayetini daha yakından tanıyalım ve Kuran-ı Kerim’in hayatımıza yaptığı muhteşem ve bir o kadar da zarif ve kibar dokunuşa daha yakından şahit olalım.

Bakara 223 ayeti ne demek istiyor?

Bakara 223 ayetinin meali aşağıdaki gibidir:

“Kadınlarınız sizin için bir tarladır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın! Kendiniz için (ileriye) hazırlık yapın! Allah’a karşı takvâlı (duyarlı) olun! Bilin ki şüphesiz siz O’na kavuşacaksınız. Müminleri (büyük ödülle) müjdele!”  Bakara 2:223

En basit haliyle; Bakara 223 ayeti kadın ile erkeğin cinsel birleşmelerine dair doğrudan yaşama rehberlik etmektedir. Bu rehberliği o kadar zarif; o kadar ince; o kadar duru biçimde yapmaktadır ki Allah’ın bu söz sanatının muhteşemliğine hayran olmamak mümkün değildir.

Rabbimiz burada teşbih sanatı uygulayarak kadın ile erkeğin cinsel ilişkisini ekin ekilecek ve sonucunda kendisi de içinde tohum barındıran ürünler verecek ( nesiller üretecek ) bir tarlaya benzetmektedir.

En yalın ve öz haliyle Bakara 223 ayeti mealen şunları demek istemektedir:

 1. Cinsellik, eşler arasında hayatın normal bir aktivitesidir ve Allah tarafından helal kılınmıştır.
 2. Cinsel ilişkinin Kuran’a göre tek ve asıl amacı sonucunda nesli devam ettirmektir. Bir başka ifade ile çocuk dünyaya getirmektir.
 3. Bu sebeple, çocuk dünyaya getirmeye hizmet etmeyen, sperm ile yumurtanın buluşmasına imkan vermeyecek cinsel ilişki biçimleri ( Anal ilişki vb. ) Allah’ın dediklerine duyarlı ( takvalı ) kişiler için uzak durulması gereken şeylerdendir ve yasak kılınmıştır.[1]
 4. Bunun haricinde; eşlerin; erkeklik organı ile kadınlık organının buluştuğu ve karşılıklı rızaya dayanan her türlü cinsel ilişki biçimi ve ilişki zamanlaması Allah tarafından helal kılınmıştır.
 5. Cinsel ilişki öncesi, eşlerin birbirlerini cinsel ilişki atmosferine en iyi ve güzel biçimde hazırlama sorumlulukları vardır. Özellikle de bu görevin ağırlığı erkeğin üzerinedir.
 6. Eşlerin, cinsel ilişkiye girmeden önce ; cinsel ilişki sonucunda ortaya çıkabilecek sonuçların ( Çocuk dünyaya gelmesi ve çocuğa bakıp yetiştirmek gibi ) üzerinde düşünmek ve buna kafaca hazırlık yapmak yükümlülükleri vardır.
 7. Eşler;  cinsel ilişki sürecinin tamamında Allah’ın sınırlarını aşmamaya özen göstermekle ( Azgınlık, fenalık, adaletsizlik, güzel sözlü, şefkatli ve merhametli olmama vb. ) yapmamak ile mükellef kılınmışlardır.
 8. Bu süreçte yapacakları her hareket, söz ve davranışta Allah’a kavuşacaklarını unutmamalıdırlar. Bir başka ifadeyle, cinsellik sürecinde her yaptıkları, ve düşündükleri veya söyledikleri şeylerin hesabını Allah’a vereceklerini unutmadan, hesabını veremeyecekleri şeyleri yapmamalıdırlar.
 9. Ey Hz. Muhammed, sana kadınlarla cinsel ilişki nasıl olmalı diye soranlara müjdele ki; Allah-ü Teala , helal ve doğru yoldan cinsel ilişkinin ölçülerini bu ayette inananlara açıklamaktadır. Kim bu ölçülere uyar ve takvalı davranır ise; onun ödülü cennet olacaktır.

Bu noktada benzetmenin tüm resmininin ana hatlarını gözümüzde canlandırmak için şu benzetme öğelerini belirtmemiz gerekmektedir:

 • Kadının kadınlık organı tarlaya
 • Erkeğin spermi tohuma
 • Doğacak çocuk da tarlada yetişen mahsule benzetilmektedir..

Madem burada bir teşbih ve istiare sanatı vardır; o zaman anlamı tam kavrayabilmek için günlük hayatımızda önümüzde olan “benzeyen” tarlanın ve tohum ekim faaliyetinin temel adımlarını ziraat biliminden hareketle listeleyelim ki; benzetilen “ kadın ile erkeğin cinsel münasebeti” Kuran’a göre nasıl olmalıymış anlaşılabilsin:

Tohum tarlaya nasıl ekilir ?

Tohumun tarlaya nasıl ekileceğini ziraat mühendisliği ve toprak bilimi açısından 8 adıma aşağıda hatırlayalım. Her bir adımda , okuyanın muhtemelen aklında canlandıracağı imgeyi parantez içinde yazıya dökerek tam olarak Rabbimizin yaptığı benzetme sanatının cinsel hayatımıza dair bizlere ne öğütlediğini daha iyi anlamış olalım.

Tohum tarlaya şu 8 aşamada ekilir:

 1. Tohum ekecekseniz ilk olarak yetiştirmek istediğiniz bitkinin bakımı ve yaşam koşullarına dair ufak çapta bir araştırma yapın. ( Cinsel ilişki sonrası dünyaya gelebilecek çocuk hakkında eşler olarak düşünün. Buna maddi ve manevi olarak hazır mısınız; gerekli çocuk yetiştirme koşullarını sağlayabilecek misiniz ? )
 2. Tohum ekilecek alanı, toprağı,  bel ile alt-üst edin, iri toprak parçalarını kırarak düzeltin. Tesviye yaparak toprağın ince ve düzgün hale gelmesini sağlayın.. Eğer toprak çok sık ve killi yapıda ise bir miktar yanmış elenmiş çiftlik gübresi (taban gübresi) ve perlit karıştırılarak toprağın yapısını havadar hale getirin. Böylece toprağı tohum ekimine hazır hale getirin.  ( Eşinizi cinselliğe hazırlayın. Onu güzel sözler ve hoşuna giden romantik anlar ile bu özel ana hazırlayın. Kadını meta olarak görmeyin; ona en özel biçimde yaklaşıp bu yolda elinizden gelen en büyük çabayı harcayıp kalbini ve rızasını kazanın. Böylelikle ayetteki “ Kendiniz için (ileriye) hazırlık yapın!” ifadesinin gereğini yapmış olun.” Bu noktada Prof. Dr. İhsan Eliaçık’ın Tefsirindeki[3] bu konuya dair şu anlatımının da çok açıklayıcı olduğunu düşünüyorum: “ Erkeklerin cinsel açıdan uyarılması daha çok görsel iken , kadınlar fiziksel ve işitsel olarak uyarılırlar. Bu nedenle , onları cinsel ilişkiye hazırlayın . Bir süre hazırlayıcı sözlerle eşinizi de uyarın. Sadece kendinizi düşünmeyin . Birbirinizin elbisesi gibi olduğunuzu , birbirinizi tamamlamanız gerektiğini unutmayın.”
 3. Tohumu yerleştirmeden önce toprağı bolca sulayın ve toprağın bu suyu çekmesini bekleyin. ( Eşinizle cinsel ilişki için emek harcayıp, gönlünü ve rızasını kazanmak için en özel söz, an ve davranışları sergiledikten sonra, eşinizin rızasını ve bu özel ana hazır olmasını bekleyin. Böylelikle ayetteki “ Kendiniz için (ileriye) hazırlık yapın!” ifadesinin gereğini yapmış olun.” )
 4. Tohumlar homojen bir şekilde ekilmelidir, sık ekim yapıldığında fideler cılız kalır, çok seyrek ekim yapıldığında ise fidelerin çimlenip toprak yüzeyine çıkmaları gecikir. ( Cinsel birlikteliğin sıklığı ölçülü olmak durumundadır. Kamer 54:49’a göre Allah her şeyi bir ölçüye göre yaratmıştır. Çok sık veya çok az olması durumu tarlanın ürün vermesi , yani çocuk meydana getirmesi, açısından tıbbi olarak sakıncalıdır. )
 5. Aslında her tohum için ekim derinliği farklılık gösterir. Ancak bir genelleme yapmamız gerekirse; tohumlar kendi boyutlarının 2-3 katı derinliğe aralıklı olarak yerleştirilmelidir.Çok derine ekilen tohumlar ihtiyaç duyduğu hava ve ısıyı alamaz, dolayısıyla da çimlenemez. Yeterince derine ekilmeyen tohumlar ise neme ulaşamaz. Bu durumda çimlenip gelişmelerini engeller. ( Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan’a göre [4]Spermin , Sperm kadın cinsel organına vardıktan sonra rahim ağzı, rahim ve tüplere doğru kendi hareketleri ile dakikada 2.7 mm ilerler. Tüplere 65-70 dakikada ulaşır ve yumurta ile orada buluşur. )

Dolayısıyla,

 • Cinsel birliktelik kadının doğurganlık yeri dışında bir yerde olamaz. (Örneğin anal birliktelik ) Zira, tohum çimlenmez.
 • Cinsel münasebet sırasında erkeğin cinsel organıyla, kadının cinsel organı belli bir ölçüde buluşmalıdır; aksi halde umulan sonuç ve mutluluk tıbbi olarak elde edilemez. )

6.  Tohumlar toprağa eşit miktarda serpin. Üzeri ince bir tabaka halinde yanmış, elenmiş çiftlik gübresi ile kapatın. ( Cinsel ilişki bitince; eşlerin birbirlerine olan çabası bitmemelidir. Özellikler erkekler ( tarlaya ekim yapacak olanlar ), kadınlara ( ekeneği ) , en uygun biçimde sözleriyle ve davranışlarıyla ilgi göstermeye devam etmeli ve onlar için gerekli rahatlama ve huzur ortamını sağlamalıdırlar. )

Kadın ve Erkek Çift Romantik Gün Batımı

7. Tohum ekim işlemi tamamlanır tamamlanmaz, ilk sulama işlemini yapın. Halk arasında ilk sulamaya can sulama da denilmektedir. Sulama, bitkiye can veren bir işlemdir ve doğru yapılması çok önemlidir. Sulamayı, az basınçla, klorsuz bir suyla dikkatlice ve düzenli yapın. ( Cinsel ilişki sonrası günlerde; işimiz bitti gibi düşünerek eşinize ilgisiz kalmayın. Onun ruhunu ve bedenini hem besinlerle, hem sözlerle dem de evdeki huzur ortamıyla besleyin. )

8. Fidelere yeterince ışık ulaşmasını sağlayın[5] ( Eşinizi hem fiziksel ve ruhsal sağlığı için beslemeye devam edin. Onu güneş gibi aydınlatın ki ; o çocuğun Allah’ın izniyle gelişmesi için tüm tıbbi şartları vücudunda oluşturabilsin ve bu olumlu ortamı koruyabilsin.)

Aykırı Görüş

 

Bu ayetin yorumlanmasında bazı erken dönem müslümanları anal ilişkiye cevaz verildiği sonucu çıkarmışlardır. Buradaki rivayetlerden de hareketle bazı din adamları bu ayetin anal ilişkiyi serbest bıraktığına dair görüşler ortaya koymuş ve bu konuda kitaplar yazmışlardır.

Bu tezlerine Hz. Ömer’den nakledilen şu sözleri baz almışlardır:

 

Nafi’ anlatıyor: İbn Ömer Kur’an okuduğu zaman, kıraatini bitirmeden kimseyle konuşmazdı. Bir keresinde ben Kur’an’ı elime aldım, o da ezberinden Bakara sûresini okudu , sonra bir âyet üzerinde durup, “Bu âyet hangi münasebetle nazil oldu biliyor musunuz? “Hayır” diye cevap verdim. “Şu şu münasebetle nazil oldu” dedi. Bunun üzerine İbn Ömer, okumasına devam etti. Nafi, Ayet hakkında şunları ekledi: “Öyleyse ekinine ne zaman ve nasıl istersen git,” dedi İbn Ömer, “Kişi karısına şöyle yaklaşmalıdır…”[2]

Bu rivayet üzerine İbn-i Şaban ve İbn-i Sahnun bu savı destekleyen eserler yazmışlardır.

Son tahlilde, bu görüşe kesinlikle katılmamaktayım. Bu görüşün Hz Ömer’den nakledilenler temelinde olması zaten görüşü zayıflatmaktadır. Zira; kendisi Allah’ın bu konuda görevlendirdiği biri olmayıp; diğer tüm insanlar gibi bir kuldur. Okuduğundan anladığı ile amel etmektedir. Ve bu davranışlar ; pek tabii ki ; içinde yanlışlıklar barındırabilir.

Oysa Allah’ın yaptığı tarla benzetmesi ve tarladan ekin elde etme, yani cinsel ilişkiden çocuk meydana gelmesi, ancak kadın cinsel organıyla erkek cinsel organının buluştuğu bir ilişki biçiminde mümkün olabilir. Allah’ın serbest bıraktığı ilişki bu biçimdedir. Muhtemeldir ki; diğer görüşe sahip olanlar ayetin bağlamını ve benzetmenin derinliğini düşünmeden ilk akıllarına gelenlerle bir yargıya varmaktadırlar.

Kadınlarınız sizin için bir tarladır ne demek?

Tarla için kullanılan “Hars / Harsun ” kelimesi Arapça’da işlenen ve kendisinden ekin elde edilen şey, ekenek demektir. Dolayısıyla, arsa , arazi anlamında veya boş duran yer anlamında kullanılmamaktadır. Tam tersine, üretken olan , yeni ürünler meydana getiren, hayatın kaynağı olan yeri işaret etmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Okuyan’ın “Çok Anlamlılık Bağlamında Kuran Sözlüğü” eserine göre H-R-S kökü Kuran’da 14 yerde geçmekte ve şu 3 ayrı anlamda kullanılmaktadır:[6]

 1. Tohum ekmek ( Vakı’a 56:63 )
 2. Nesil Kaynağı ( Mecazi anlamda Tarla ) ( Bakara 2:223 )
 3. Sevap ( Şura 42:20 )

Erhan Aktaş’ın Kuran Türkçe çevirisine göre[7]:

“ “Harsun” sözcük olarak, ekin/mahsul/ürün/kazanç demektir. Kadınlarınız sizin için “ürün veren kimselerdir” anlamına gelen bir benzetme yapılmıştır. Üründen kasıt, çocuktur. “Harsun” sözcüğü Şura Suresi, 20. Ayette de geçmektedir. Burada da ekin/ kazanç anlamını ifade etmektedir: “Kim Ahiret kazancını isterse, Biz onun kazancını arttırırız. Kim dünya kazancını isterse, ona da ondan arttırırız. Onun için ahirette hiçbir nasip yoktur.”(26/Şura, 20).”

Kuran’da geçen tüm bu dört anlamı da sözcüğe verdiğimiz zaman Allah’ın “ Kadınlarınız sizin için bir tarladır” benzetmesini en öz haliyle şu biçimde ifade edebiliriz kanaatindeyim:

Ey (Mümin) “Erkekler”, neslinizin devamı için, “Kadınlar” sevap kazanmak ve Allah’ın emrine uygun hareket etmek adına üzerine titreyerek ,adeta pamuklara sararak tohum ekeceğiniz ve bu yolla hem dünya hem de ahiret hayatı için kazanç ve büyük bir ödül elde etmeyi umacağınız en değerli ve sizlere cennetin yolunu açacak varlıklardır. Sizlere ; Allah’ın izniyle hayatın kaynağı, pınarı olacak “Kadınlar” ,onlara en güzel biçimde sunacağınız ilgi, şefkat, merhamet, adalet ve güzel sözlerle beraber; aileniz için çocuk dünyaya getireceklerdir.

Kuran’da kadın tarlaya benzetilerek aşağılanmış mıdır ?

Kadınların tarlaya benzetilerek aşağılandığını savunan görüş, bu düşüncesini genelde şu savlara dayandırmaktadır:

 • Esas çocuğun meydana gelmesini sağlayan güç, Allah’ın izniyle, dölleme fonksiyonu sebebiyle erkektir.
 • Dolayısıyla, amiyane tabirle ifade edecek olursak; erkekler neslin devamında belirleyicidir; dişilerde pek bir numara yoktur.
 • Onlar kendi hallerinde, verimsiz , çorak , üzerinde bir şey yetişmeyen toprak parçaları; tarlalardır.
 • Tarla edilgendir. Bir başka ifadeyle; dışarıdan tohum, güneş, gübre olmadan ürün veremez. Dolayısıyla muhtaçtır. Kadın; muhtaç bir varlığa benzetilmiştir.
 • Tarla; sabittir. Hareket edemez; yer değiştiremez. Dolayısıyla; tarla benzetmesi ile kadın, evinde oturan; kocasına itaat eden; onun sözünden çıkmayan, sürekli kocasına hizmet eden bir varlık olarak tanımlanmıştır.

Kişisel olarak durduğum nokta itibariyle; burada sayılan beş savın / görüşün hiç birine katılmadığımı belirtmek isterim.

Kadınların, tarlaya benzetilerek aşağılanmadıklarına; tam tersine onurlandırıldıklarına; yüceltildiklerine inanıyorum.

Kadin Toprak Fide Yasam Kuran

Bu 5 görüşü de aynı anda çürütecek; ard arda olunacak Allah’ın şu üç kelamından başka bir söze de ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim:

 1. “Ey insanlar! Diriltilmekten şüphedeyseniz, (bilin ki) biz sizi topraktan, sonra nutfeden (zigottan), sonra ‘alakadan (embriyodan), sonra organları belirlenmiş, (detayları) belirlenmemiş bir mudğadan (et parçacığından) yarattık ki size (kudretimizi) gösterelim. Dilediğimizi, belirlenmiş bir süreye kadar rahimlerde bekletiriz; sonra sizi bir bebek olarak doğumla (dışarı) çıkartırız. Sonra güçlü çağınıza ulaşmanız için (sizi büyütürüz)……” Hacc 22:5
 2. “Allah sizi (önce) topraktan, sonra da nutfeden (zigottan) yarattı; daha sonra sizi eşler (çiftler) hâline getirdi. Hiçbir dişi, O’nun bilgisi olmadan gebe kalamaz ve doğuramaz…..” Fatır 35:11
 3. “ Sizi topraktan yaratması, O’nun delillerindendir…..” Rum 30:20

Görüldüğü üzere Mevlamız mealen bize şunu söylemek istemektedir:

 1. Ey Kullarım, ben kadını ekilecek topraktan oluşan tarlaya benzetiyorum.
 2. Ki o toprak; tüm insanlığı yarattığım özdür. İnsanlığın ana hammaddesidir.
 3. Hepiniz o topraktan yaratıldınız ve o topraktan yaratılmış kadın ve erkek olarak sizi sonra buluşturup eşler yaptım. Benim iznimle, bu eşler cinsel birliktelik yoluyla yeni çocuklar dünyaya getiriyorlar.
 4. Bütün bunların üzerinde düşündüğünüz zaman göreceksiniz ki; toprak ( yani toprağın oluşturdu tarla ) benim en büyük delillerimdendir.

İlahiyatçı Doç. Dr. Hülya Terzioğlu’nun da savunduğu görüş olan “ Eğer kadın tarlaya benzetilerek aşağılanmış olsa idi; tarlayı oluşturan toprak; insanın yaratıldığı madde olduğu için, tüm insanlar ( erkekler dahil ) aşağılanmış olmaz mıydı ? “ görüşünün burada çok isabetli olduğu kanaatindeyim.

Anlaşılacağı üzere, bırakın kadının aşağılanmasını, Allah-ü Teala bizzat benim delilimdir dediği toprak / tarlaya benzeterek kadının doğurganlık özelliğini Allah’ın yeryüzündeki ve kainattaki yaratma özelliğinin bir tezahürü/gerçekleşmesi olarak bizlere sunmaktadır.

Bu ne büyük bir övgüdür; hiç düşünmez misiniz ?

Bakara 223 neden indirildi?

Bakara 223. Ayetin neden indirdiğine iki yönden yaklaşabiliriz:

 1. Bağlamsal olarak
 2. Tarihsel olarak

Bağlamsal olarak Bakara 223 iniş nedeni nedir ?

Bağlamsal (Anlam bütünlüğü) olarak baktığımızda Bakara 223 şu sebeplerden indirilmiştir:

Bu ayet; asla tek başına indirilmiş ve bağlamsal olarak tek başına duran bir ayet değildir. Bakara 2:213 ‘den başlayan ve bir anlam bütünlüğü ve akış içerisinde giden ve Bakara 2:242 ayetiyle son bulan bir anlatımdır. 213 – 242 arası toplam 30 ayet birbiriyle doğrudan bağlantılıdır.

Dolayısıyla ; Bakara 223’ü ve orada söylenenleri tam anlamıyla kavramak için bu 30 ayeti bir bütün içinde okunması ve üzerinde düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.

Buradaki anlam bütünlüğünü aklımızda oturtabilmek için aşağıdaki özet meal anlatımı akış olarak aklımıza nakş etmeyi öneriyorum:

Bakara 213 Anlam Butunlugu Akisi - Bakara 213 - 242
 • Bakara 213’de , Allah, müminlerin kıskançlık nedeniyle ayrılığa düştüklerini söylüyor ve şunu ekliyor: “ (Bunun üzerine) Allah iman edenlere, üzerinde çelişkiye düştükleri gerçeği, buyruğuyla göstermiştir.” Dolayısıyla; bundan sonraki ayetlerde; ayrılığa düştükleri konulara dair açıklama yapacağını söylüyor.
 • Bakara 214’te , Allah, insanların bu ayrılık konularının ve sıkıntılarının bu dünyadaki sınav olma durumunun bir parçası olduğunu söyleyip sabırla karşılanması gereken normal bir durum teşkil ettiğini ifade ediyor. Yani, panik yapmanıza gerek yok; sabrederseniz ben size doğru yolu ayetlerimi göstereceğim diyor.
 • Bakara 215’te; ilk soru ( ayrılığa düştükleri konu ) maddiyatla, parayla ilgili. Nereye infak ( yardım ) yapacaklarını soruyorlar, Rabbimiz açıklıyor.
 • Bakara 216 217 – 218 ’de, 2. soru savaş durumu ile ilgili. Ne zaman savaşmalıyız, ne zaman barışmalıyız diye soruyorlar. Allah cevabını veriyor.
 • Bakara 219’de , 3. Soru kumar ve içkinin haram olup olmama durumu ile ilgili. Allah cevaplıyor. Aynı zamanda, Bakara 215 teki infak konusunda ; 1. Sorunun cevabına bir ekleme yapıyor.
 • Bakara 220’de yetimleri soruyorlar Hz. Muhammed’e. Zira, savaşı sordular ve savaştan sonra birçok yetim ortaya çıkıyor. Allah , yetimlerle ilgili tutumun ne olması gerektiğini açıklıyor.
 • Bakara 221’de; aslında savaşın sonucunda ortaya çıkan yetimler dışındaki ikinci bir konuyu soruyorlar. Savaş esiri olan veya müşriklerle yapılan savaş sonucunda ele geçirilen topraklarda yaşayan müşrik kadınlara ve müşrik erkeklere nasıl davranılmalı ve bunlarla evlilik yapılmalı mı diye soruluyor. Allah cevaplıyor.
 • Bakara 222’de, bu sefer , bir önceki soru da kadına değindikleri için; kadınların çok bariz olan bir konusunu gündeme getirip, Hz. Muhammed’e soruyorlar: Kadınların adet durumu. Allah; bu konuda yol gösteriyor ve yol gösterirken de adetli durumda iken kadınlarla cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini vurguluyor.
 • Bakara 223’te; işte tam bu akışa uygun biçimde, mealen şöyle bir soru geldiği anlaşılıyor: “ Ey peygamber; kadınlar adetli iken onlarla cinsel ilişkiye girmeyeceğiz. Bunu anladık, iman ettik. Peki, cinsel ilişki konusunda Allah bize ne emretmektedir ? Ne zaman, ne biçimde cinsel ilişki helaldir ? Bu konuda nelere dikkat etmemiz gerekmektedir.” Allah; bu konuda bu yazıda da detaylandırıldığı üzere çok zarif ve anlamlı bir açıklama getiriyor.
 • Bakara 224 – 237 arasında; ise konu anlamsal olarak akmaya devam ediyor. Bu sefer, o dönemde Araplar arasında yaygın olan “ evli bir erkeğin eşine yaklaşmamaya yemin etme geleneği” ne dair Hz. Muhammed’e soru soruyorlar. Yani mealen diyorlar ki; “ Ey Muhammed, cinsel birlikteliği ne zaman ve nasıl yapacağımızı anladık. Peki; bizim şöyle bir cinsel perhiz adetimiz var. Bunu nasıl uygulamalıyız. Bu doğru mudur, yanlış mıdır ? Bu durumda; doğru olan şeyler ve kadınlara davranış biçimimiz ne olmalıdır ?” Ve konu bu soruyla beraber; cinsel perhizin sonucunda boşanma olursa nasıl olmalı; nasıl davranılmalı konusuna evriliyor. Boşanma durumlarında; çocuk var ise; neler yapılmalı gibi anlamsal olarak birbirine bağlı konularla devam ediyor.
 • Bakara 238 ve 239’da ise, bu sefer yine günlük hayatta çok önemli yer tutan bir konuyu peygamberimize sordukları anlaşılıyor: “ Ey Muhammed; namaz kılma konusunda bazı özel durumlarda tereddütlerimiz var. Örneğin; (savaş gibi durumlarda ) canımız bir tehlike altındayken namazı nasıl eda etmeliyiz ? “ Allah; cevabını veriyor.
 • Bakara 240 ve 241’de ise yine savaşın bir sonucu ele alınıyor ve Hz. Muhammed’e sorulduğu anlaşılıyor: “ Ey Allahîn resulü, biz ( erkekler ) savaşta vefat edersek, geriye kalan hanımlarımız ne olacak ? Vefat etmeden önce, bu durumu planlayacak ne yapmalıyız ?” Allah, cevabını veriyor.
 • Ve nihayet , Bakara 242’de; Bakara 223 dahil tüm bu 30 ayetin nüzul sebebini ve bunlar üzerinde düşünerek günlük yaşamımızı planlamamız gerektiğini bize muhteşem biçimde anlatıp noktayı koyuyor. “ Allah akıl edesiniz diye ayetlerini size işte böyle açıklıyor.” Bakara 2:242

Bakara 2:213-242 arası ayet grubunun iniş nedeni nedir ?

Sözün özü; Bakara 223’ü de içinde barındıran 30 ayetlik pasaj, ilk Müslümanların yaşadığı devirde insanların günlük hayatlarında en çok yer kaplayan

 • Maddiyat ve infak
 • Savaş
 • İçki ve Kumar
 • Savaş sonucu ortaya çıkan yetimler
 • Savaş sonucu ortaya çıkan müşrik kadın ve erkeklerin durumu
 • Kadınların muayyen günleri
 • Erkek ile Kadınların cinsel ilişki sınırları
 • Cinsel ilişki perhizi ve bu konudaki yeminlerin durumu
 • Cinsel ilişkide bulunmamada diretme sonucu boşanma
 • Boşanma ile ilgili kural ve sınırlar
 • (Savaş gibi ) özel durumlarda namaz kılmanın kapsamı
 • Savaş sonrasında erkeklerin ölmesi sonucu geriye kalacak dul eşlerin durumları

konularını apaçaık ele almayı ve kafalardaki soru işaretlerini gidermeyi amaçlamaktadır.

Bakara 223 ve Hz. Muhammed’in Kuran’a göre Fetva Vermesi

Bakara 223 , durup dururken Allah cinsellikten bahsetmek istediği için inmiş değildir.

Medine’de yeni Müslüman olan topluluklar tıpkı günümüzde televizyon programlarında olduğu günlük hayatlarında karşılaştıkları ve hayatlarında büyük yer kaplayan konuları Hz. Muhammed’e hicretin ilk yıllarında sormuşlardır. Bir nevi fetva istemişlerdir.

Hap Bilgi

Hicret olayı özünde geri dönmek üzere bir vedayı, ayrılığı barındırmaktadır. Kuran'a göre nasıl veda edilir, nasıl ayrılmalı konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak için ilgili makalemizi incelemenizi öneririz.

Görüleceği üzere, Hz. Muhammed; bu sorulara Allah’ın yardımı, kelamı ,ayeti olmaksızın yanıt vermemiştir, verememiştir. ( Bkz. Hz. Muhammed’in Kuran’a aykırı, kendi kafasından hareket edemeyeceği gerçeği )  Yakın zaman dilimlerinde nazil olduğu söylenen Nisa 4:137’de Rabbimiz kadınlar hakkında Hz. Muhammed’den fetva istenmesi durumuyla ilgili şöyle buyurmuştur:

“Senden kadınlar* hakkında fetva istiyorlar. De ki: “Onlarla ilgili fetvayı Allah size (şöyle) vermektedir:…..”

Ne zaman ki, Allah Bakara 213 – 242 arası ayetleri indirmiştir; işte o zaman Hz. Muhammed de; müminlerin kafasını kurcalayan en önemli yaşam meselelerine dair açıklamalarda bulunmuştur.

Bu noktada; bir kez daha şunu vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum: Hz. Muhammed; bir fetva kurumuna dönüşmemiştir. Bir yaşam koçluğu yapmamıştır. Önüne gelen her türlü soruyu; nasıl olsa benim lafımı dinlerler diye aklına yatan ilk cevapla geçiştirmemiştir. Allah’tan bunun cevabının gelmesini beklemiştir ve yalnızca Kuran ayetleri ile öğüt vermiştir. İşte, Hz. Muhammed’in sünneti budur.

Tarihsel olarak Bakara 223 iniş nedeni nedir ?

Medineye hicretin ilk yıllarında inmiş olan Bakara 223; içinde bulunduğu dönemin tarihsel ve geleneksel bazı yanlış inanışlarına da set çekmek için indirilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığının Kuran Yolu tefsirine[8] göre

“ Yahudiler “Kadının üreme organına arka taraftan yaklaşılırsa doğacak çocuk şaşı olur” gibi bâtıl inançlara sahip idiler; âyet bu gibi hurafeleri reddetmektedir. (Buhârî, “Tefsîr”, 2/39).

Sözün Özü

Allah’ın kadını tarlaya ve o tarladaki topraktan ürün / çocuk vermesine dair benzetmeyle ilgili olan ve evli kadın ve erkeğin cinsel ilişki sınırlarını belirleyen Bakara 223 ayetini belki de en güzel özetleyecek söz kanımca Aşık Veysel’e aittir. Bakın Aşık Veysel ne demiş Kara Toprak şiirinde:

Dileğin var ise iste Allah’tan

Almak için uzak gitme topraktan

Cömertlik toprağa verilmiş Hâkk’tan

Benim sadık yârim kara topraktır

Hakîkat ararsan açık bir nokta

Allah kula yakın kul da Allah’a

Hâkk’ın hazinesi gizli toprakta

Benim sadık yârim kara topraktır

En nihayetinde; kul söyler ama her zaman en doğrusunu Allah bilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlar sizin Ekeneğinizdir ne demek?

Kadınlar sizin ekeneğinizdir mealen şu demektir: “Ey (Mümin) “Erkekler”, neslinizin devamı için, “Kadınlar” sevap kazanmak ve Allah’ın emrine uygun hareket etmek adına üzerine titreyerek ,adeta pamuklara sararak tohum ekeceğiniz ve bu yolla hem dünya hem de ahiret hayatı için kazanç ve büyük bir ödül elde etmeyi umacağınız en değerli ve sizlere cennetin yolunu açacak varlıklardır. Sizlere ; Allah’ın izniyle hayatın kaynağı, pınarı olacak “Kadınlar” ,onlara en güzel biçimde sunacağınız ilgi, şefkat, merhamet, adalet ve güzel sözlerle beraber; aileniz için Allah’ın izniyle, çocuk dünyaya getireceklerdir.

Karı kocanın ters ilişkiye girmesi (anal seks) caiz midir?

Çocuk dünyaya getirmeye hizmet etmeyen, sperm ile yumurtanın buluşmasına imkan vermeyecek cinsel ilişki biçimleri ( Anal ilişki vb. ) Allah’ın dediklerine duyarlı ( takvalı ) kişiler için uzak durulması gereken şeylerdendir ve Bakara 2:223’e göre yasak kılınmıştır.

Kaynak

[1] Ebu Mansur Muhammed b. Muhammed b. Mahmud el-Matüridi es-Semerkandi, TE’VILATU’LA KUR’AN TERCÜMESİ Cilt-1 , Çeviren PROF. DR. Bekir Topaloğlu, İstanbul Mart 2015, s. 534-535

[2] Sahih-i Buhari, Cilt 6, Kitap 60, Sayı 50

[3] R. İhsan Eliaçık, Nüzul Sırasına Göre YAŞAYAN KUR’AN Türkçe Meal-Tefsir, İnşa Yayınları, İstanbul Eylül 2014, s. 810

[4]Prof. Dr. Nilgün Turhan,  Sperm Yumurtaya Nasıl Ulaşır?,

[5] https://www.asgen.com.tr/blog/icerik/10-adimda-tohum-ekimi

[6] Prof. Dr. Mehmet Okuyan, Çok Anlamlılık Bağlamında Kuran Sözlüğü, Düşün Yayıncılık, İstanbul 2021, s. 186

[7]  Erhan Aktaş, Kerim Kuran Türkçe Çeviri, Duman Ofset, İstanbul Aralık 2016, s.42 Bölüm 2

[8] Kur’an Yolu Tefsiri, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları,  Cilt: 1 Sayfa: 354-355